Anunturi Publice

Vezi AICI datele actualizate raportate azi de Grupul de Comunicare Strategică!

raportraport

BULETIN DE PRESĂ

9 iulie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 9 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.174 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 54 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,03
2.Arad2368000,03
3.Argeș2747200,04
4.Bacău2608900,04
5.Bihor2928710,01
6.Bistrița-Năsăud1188200,02
7.Botoșani1419110,02
8.Brașov4368810,02
9.Brăila1329900,01
10.Buzău1258500
11.Caraș-Severin1149100,03
12.Călărași1006100
13.Cluj5762220,04
14.Constanța4296120,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250720,01
17.Dolj2670360,06
18.Galați2766400,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921500,01
21.Harghita828810,01
22.Hunedoara2287640,01
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4244150,03
25.Ilfov4514220,07
26.Maramureș2041820,02
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398300,03
29.Neamț1898800,03
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546710,10
32.Satu Mare1301450,04
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651310,01
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372000,02
37.Timiș5437040,04
38.Tulcea844000,02
39.Vaslui1599400,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18374940,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

440*

10
TOTAL1.081.17454

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 13 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV1
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
TOTAL13

Până astăzi, 34.197 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.07.2021 (10:00) – 09.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 decese (15 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeş, Brașov, Iaşi, Mureș și Prahova.

28 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna octombrie 2020, 5 în noiembrie 2020, 1 în decembrie 2020, 1 în februarie 2021, 3 în martie 2021, 5 în aprilie 2021, 10 în luna mai 2021 și 1 în iunie 2021, în județele Argeş, Brașov, Iaşi și Mureș.

Dintre cele 29 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 9 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

27 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 311. Dintre acestea, 58 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.453.724 de teste RT-PCR și 1.560.788 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.991 de teste RT-PCR (5.499 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.492 la cerere) și 12.530 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.024 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 670 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 21.992 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 34 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 227 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 485 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 iulie, 418 sancțiuni contravenționale, în valoare de 120.260 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.562 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 1 iulie 2021 – 8 iulie 2021, au fost raportate 33.270.049 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.786.203 (+16.182)111.190 (+193)
Regatul Unit4.930.533 (+198.099)128.231 (+131)
Italia4.263.317 (+5.248)127.649 (+177)
Spania3.866.475 (+73.833)  80.934 (+145)
Germania3.731.124 (+4.195)91.031 (+269)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 8 IULIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
184.424.524 (+2.708.607)3.986.982 (+53.830)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 1 iulie 2021 – 8 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Vezi AICI datele actualizate raportate azi de Grupul de Comunicare Strategică! appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 9 iulie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 9 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.174 de cazuri de…
The post Vezi AICI datele actualizate raportate azi de Grupul de Comunicare Strategică! appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

9 iulie 2021

About Author


Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...