Sport

Vezi AICI care sunt sumele primite de federațiile sportive în 2021 de la bugetul de stat

banibani

Ministerul Tineretului și Sportului a anunţat sumele pe care le vor primi federaţiile sportive în 2021 de la bugetul de stat.

Cea mai mare sumă a fost acordată Federației Române de Canotaj, mai exact nouă milioane de lei.

Federaţiile de judo, scrimă, atletism, lupte, gimnastică şi haltere vor primi sume cuprinse între 5 şi 5,3 milioane, cele de baschet şi rugby, 4,3 milioane, respectiv patru milioane, iar Federația Română de Nataţie, trei milioane de lei.

Între federaţiile cu finanţare de la buget apare şi Federația Română Tenis, cu 2,1 milioane de lei.

Mai jos puteți vedea tabelul complet al sumelor primite de federațiile din România de la bugetul de stat.

FederațieBuget 2021 (lei)Buget 2020 (lei)
Canotaj9.000.00010.000.000
Handbal5.350.0007.850.000
Scrimă5.300.0005.100.000
Atletism5.250.0007.000.000
Lupte5.070.0006.400.000
Judo5.000.0005.300.000
Gimnastică5.000.0004.000.000
Baschet4.360.0005.000.000
Rugby4.000.0006.200.000
Natație și pentatlon modern3.000.0002.600.000
Schi biatlon3.100.0004.100.000
Kaiac-canoe2.900.0003.800.000
Bob și sanie2.900.0003.500.000
Tenis de masă2.690.0003.900.000
Tir sportiv2.555.0003.200.000
Haltere2.530.0004.000.000
Volei2.475.0003.200.000
Box2.470.0003.000.000
Tenis2.100.000
Hochei pe gheață2.030.0003.000.000
Polo2.025.0002.735.000
Kempo1.870.000900.000*
Taekwondo WTF1.850.0001.000.000
Ciclism1.350.0002.400.000
Triatlon1.000.000400.000
Gimnastică ritmică1.000.000800.000
Tir cu arcul585.000600.000
Ecvestră465.000500.000
Yachting190.000200.000

*Kempo nu este federație olimpică, deși a fost plasată de MTS în acest grup

Federații neolimpice

FederațieBuget 2021 (lei)Buget 2020 (lei)
Sambo775.000750.000
Alpinism și Escalada500.000200.000
Karate450.000700.000
Dans Sportiv410.000550.000
Motociclism305.000350.000
Șah300.000500.000
Wush Kung-Fu250.000400.000
Karting245.000200.000
Baseball și Softball240.000200.000
Orientare140.000180.000
Cricket130.000100.000
Bowling80.000100.000
Powerlifting75.000100.000
Squash75.000100.000

Criteriul 3

FederațieBuget 2021 (lei)Buget 2020 (lei)
Automobilism895.000400.000
Arte marțiale765.000750.000
Culturism și fitness685.000700.000
Taekwondo ITF385.000300.000
Karate tradițional245.000300.000
Darts75.000100.000
Go75.000

Criteriul 4

FederațieBuget 2021 (lei)Buget 2020 (lei)
Karate WUKF410.000500.000
Fotbal tenis CAJ300.000400.000
Modelism145.000250.000
Popice125.000200.000
Karate kyokushin IKO 2120.000150.000
Aeronautică100.000100.000
Radioamatorism80.000100.000
Pangration athlima75.000100.000
Chanbara75.000100.000
Scrable75.000100.000
Sportul pentru toți315.000450.000
Oină315.000450.000

The post Vezi AICI care sunt sumele primite de federațiile sportive în 2021 de la bugetul de stat appeared first on albapesurse.

Ministerul Tineretului și Sportului a anunţat sumele pe care le vor primi federaţiile sportive în 2021 de la bugetul de stat. Cea…
The post Vezi AICI care sunt sumele primite de federațiile sportive în 2021 de la bugetul de stat appeared first on albapesurse.Read More

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

24 martie 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...