Actualitate, Sport, Stiri

Simona Halep în semifinale la Indian Wells

Miercuri, 18 martie 2015, Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Indian Wells (Statele Unite), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari.

Pentru al doilea an consecutiv Halep a ajuns în semifinalele turneului WTA de la Indian Wells.

În sferturile de finală ale competiţiei, Halep a trecut de Carla Suarez Navarro în 3 seturi (4-6, 6-1, 6-1), o partidă care a durat o oră și 54 de minute.

Sportiva din Spania (26 ani, 13 WTA) a câştigat primul set după ce a condus cu 4-0 şi după ce Simona reuşise să egaleze la 4.

Au urmat 2 seturi dominate de Simpona Halep (locul 3 WTA), care s-a impus cu un scor identic: 6-1.

În urma acestui rezultat Simona Halep şi-a asigurat un cec de 220.230 dolari și 390 de puncte WTA.

În semifinale, Halep o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre americanca Serena Williams (locul 1 mondial) și elvețianca Timea Bacsinszky.