Anunturi Publice

Raportarea zilnică a Grupului de Comunicare Strategică

covidcovid

BULETIN DE PRESĂ

23 aprilie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 23 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.042.521 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

963.840 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.523 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba20178552,81
2.Arad22927712,82
3.Argeș26086451,93
4.Bacău25334811,49
5.Bihor27931742,73
6.Bistrița-Năsăud11385332,00
7.Botoșani13709191,17
8.Brașov423721052,84
9.Brăila12763342,21
10.Buzău12033341,49
11.Caraș-Severin10657552,14
12.Călărași9685231,35
13.Cluj554071474,04
14.Constanța41740872,43
15.Covasna8059622,84
16.Dâmbovița21923321,32
17.Dolj25710631,53
18.Galați26588492,14
19.Giurgiu10690181,83
20.Gorj9043110,64
21.Harghita7789301,44
22.Hunedoara22121362,75
23.Ialomița10444291,69
24.Iași41304931,55
25.Ilfov437651064,13
26.Maramureș20004220,71
27.Mehedinți7926191,26
28.Mureș228191022,42
29.Neamț18056531,60
30.Olt14066301,47
31.Prahova333161142,13
32.Satu Mare12681241,36
33.Sălaj10535342,01
34.Sibiu25335672,59
35.Suceava23679250,62
36.Teleorman13106462,10
37.Timiș52801922,72
38.Tulcea8078191,72
39.Vaslui15569200,94
40.Vâlcea15815482,09
41.Vrancea10214251,28
42.Mun. București1776294704,15
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1249*

-79
TOTAL1.042.5212.523

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 493 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD12
3ARGEŞ12
4BACĂU9
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI10
8BRĂILA3
9BRAŞOV12
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ24
14CONSTANŢA13
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ4
18GALAŢI23
19GIURGIU10
20GORJ3
21HARGHITA10
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA3
24IAŞI24
25ILFOV15
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI69
29MUREŞ15
30NEAMŢ13
31OLT10
32PRAHOVA17
33SĂLAJ2
34SATU MARE8
35SIBIU12
36SUCEAVA16
37TELEORMAN6
38TIMIŞ16
39TULCEA2
40VÂLCEA7
41VASLUI5
42VRANCEA6
TOTAL493

Până astăzi, 27.113 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.04.2021 (10:00) – 23.04.2021 (10:00) au fost raportate 170 de decese (100 bărbați și 70 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 41 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 50 decese la categoria de peste 80 de ani.

164 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.901. Dintre acestea, 1.391 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.228.196 de teste RT-PCR și 831.562 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.386 de teste RT-PCR (13.118 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.268 la cerere) și 12.923 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 42.195 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.939 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.077 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 85 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.352 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.334 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 aprilie, 4.726 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 917.070 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.511 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 4 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația și Finlanda. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 15 aprilie – 22 aprilie 2021, au fost raportate 29 441 874 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați, continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI*
Franţa5.289.526(+230.846)100.762(+1.984)334.497 (+1.857)
Regatul Unit4.387.820(+14.477)127.270 (+170)14.195 (+91)
Italia3.870.131(+100.317)116.927(+2.673)3.330.392 (+19.125)
Spania3.428.354(+58.098) 77.102 (+577)150.376 –
Germania3.153.699(+142.186)80.006 (+1.554)2.873.880 (+20.690)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 22 APRILIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI*
141.805.956 (+5.297.482) 3.026.902 (+82.075)83.128.173 (+688.793)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15 aprilie – 22 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 21 aprilie – 22 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Raportarea zilnică a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 23 aprilie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 23 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.042.521 de cazuri de…
The post Raportarea zilnică a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

23 aprilie 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...