Anunturi Publice

Raportarea zilnică a Grupului de Comunicare Strategică

raportraport

BULETIN DE PRESĂ

9 mai 2021, ora 13.00

Până astăzi, 9 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.066.111 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.013.666 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 857 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba20816281,54
2.Arad2341281,01
3.Argeș26871571,06
4.Bacău25844360,62
5.Bihor28746311,22
6.Bistrița-Năsăud11702150,89
7.Botoșani1397950,54
8.Brașov43184491,12
9.Brăila13091100,87
10.Buzău12366120,63
11.Caraș-Severin11141151,38
12.Călărași992550,75
13.Cluj56752621,61
14.Constanța42474230,89
15.Covasna833541,09
16.Dâmbovița2225970,61
17.Dolj26313370,76
18.Galați27252550,87
19.Giurgiu1088670,66
20.Gorj914770,28
21.Harghita8113200,82
22.Hunedoara22635111,00
23.Ialomița1065880,70
24.Iași41949340,58
25.Ilfov44627511,58
26.Maramureș2020770,38
27.Mehedinți8187150,81
28.Mureș23593381,26
29.Neamț18549330,76
30.Olt14367130,62
31.Prahova34507781,28
32.Satu Mare12866100,46
33.Sălaj1080650,97
34.Sibiu26027251,30
35.Suceava2395490,32
36.Teleorman1351391,06
37.Timiș53806371,19
38.Tulcea827160,77
39.Vaslui1580150,42
40.Vâlcea16171110,83
41.Vrancea10522101,73
42.Mun. București1816521031,65
43.Cazuri noi nealocate pe județe

835*

-154
TOTAL1.066.111857

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 167 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD3
3ARGEŞ6
4BACĂU4
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ6
14CONSTANŢA14
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ2
18GALAŢI4
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA6
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA1
24IAŞI7
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ3
30NEAMŢ8
31OLT2
32PRAHOVA9
33SĂLAJ1
34SATU MARE4
35SIBIU1
36SUCEAVA5
37TELEORMAN10
38TIMIŞ0
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI3
42VRANCEA1
Total167

Până astăzi, 28.966 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.05.2021 (10:00) – 09.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (26 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.488. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.512.130 de teste RT-PCR și 965.316 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.654 de teste RT-PCR (5.524 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.130 la cerere) și 5.809 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 19.494 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.701 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.643 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 142 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 887 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 mai, 4.757 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.279.320 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.530 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 52 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021, au fost raportate 30.983.201 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați, continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI*
Franţa5.652.247(+154.203)104.848(+1.961)371.076 (+1.178)
Regatul Unit4.420.201 (+15.319)127.538 (+110)15.011 (+50)
Italia4.044.762 (+82.088)121.177(+1.939)3.590.107 (+17.394)
Spania3.540.430 (+51.961)  78.293 (+555)150.376 –
Germania3.425.982(+126.657)83.276(+1.652)3.160.630 (+17.990)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 8 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI*
153.220.576 (+5.776.728) 3.209.416(+91.874)93.322.628 (+324.138)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 7 mai – 8 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Raportarea zilnică a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 9 mai 2021, ora 13.00 Până astăzi, 9 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.066.111 cazuri de persoane…
The post Raportarea zilnică a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

9 mai 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...