Anunturi Publice

Raportarea de luni, 6 septembrie a Grupului de Comunicare Strategică

gcsgcs

BULETIN DE PRESĂ

6 septembrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 6 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.107.043 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.058.587 de pacienți au fost declarați vindecați.

Numărul persoanelor considerate vindecate este cel din data de 05.09.2021, pentru data de astăzi nu a putut fi calculat din cauza unor rectificări apărute în platforma electronică dedicată.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.035 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21483110,34
2.Arad24078120,46
3.Argeș27859200,30
4.Bacău26865240,61
5.Bihor29599180,26
6.Bistrița-Năsăud12510291,05
7.Botoșani14467200,30
8.Brașov44173340,43
9.Brăila1344940,22
10.Buzău1280920,33
11.Caraș-Severin1178290,53
12.Călărași10496150,72
13.Cluj59057611,00
14.Constanța44001510,66
15.Covasna860010,11
16.Dâmbovița22869140,31
17.Dolj27362430,59
18.Galați28224240,50
19.Giurgiu11323330,69
20.Gorj939080,30
21.Harghita838620,16
22.Hunedoara23264110,44
23.Ialomița10983100,32
24.Iași43332290,42
25.Ilfov46411541,23
26.Maramureș20994410,62
27.Mehedinți847660,32
28.Mureș24261220,23
29.Neamț19587120,70
30.Olt14950180,48
31.Prahova36192170,52
32.Satu Mare13802331,28
33.Sălaj11086110,35
34.Sibiu26992220,64
35.Suceava25157670,65
36.Teleorman14174100,82
37.Timiș55759891,01
38.Tulcea858660,37
39.Vaslui16366200,38
40.Vâlcea16660130,31
41.Vrancea10944170,41
42.Mun. București1883971961,08
43.Din străinătate**107822
44.Cazuri noi nealocate pe județe

810*

-126
TOTAL1.107.0431.035

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 97 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD3
3ARGEŞ2
4BACĂU5
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA10
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ4
18GALAŢI2
19GIURGIU2
20GORJ2
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA2
24IAŞI3
25ILFOV5
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI12
29MUREŞ1
30NEAMŢ2
31OLT1
32PRAHOVA5
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ4
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total97

Până astăzi, 34.714 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.09.2021 (10:00) – 06.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 25 de decese (11 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Harghita, Iași, Prahova, Suceava, Teleorman și Vaslui.

Unul dintre pacienții decedați, raportat la INSP de DSP Vaslui, s-a infectat în Marea Britanie.

Dintre cele 25 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 7 la categoria de vârstă peste 80 ani.

20 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.338. Dintre acestea, 405 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 107 sunt minori, 102 fiind internați în secții și 5 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.178.276 de teste RT-PCR și 2.538.044 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.630 de teste RT-PCR (2.514 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.116 la cerere) și 12.148 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.024 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.998 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.605 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 68 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 855 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 septembrie, 702 sancțiuni contravenționale, în valoare de 197.700 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.575 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.779 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania, 95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 26 august 2021 – 2 septembrie 2021, au fost raportate 36.750.802 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa6.742.488 (+122.877)114.210 (+838)
Regatul Unit6.731.423 (+238.517)132.437 (+797)
Spania4.847.298 (+52.946) 84.146 (+809)
Italia4.530.246 (+45.633)129.093 (+342)
Germania3.937.106 (+65.241)92.140 (+160)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 SEPTEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
217.289.485 (+4.870.823)4.507.388 (+71.061)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 26 august 2021 – 2 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Raportarea de luni, 6 septembrie a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 6 septembrie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 6 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.107.043 de cazuri de…
The post Raportarea de luni, 6 septembrie a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

6 septembrie 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...