Anunturi Publice

Raportarea de luni, 30 august a Grupului de Comunicare Strategică

raportraport

BULETIN DE PRESĂ

30 august 2021, ora 13.00

Până astăzi, 30 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.097.452 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.054.417 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 699 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2140560,20
2.Arad23937110,29
3.Argeș27707150,19
4.Bacău26585250,40
5.Bihor2943960,14
6.Bistrița-Năsăud12276110,67
7.Botoșani1431370,12
8.Brașov44011180,28
9.Brăila1341530,20
10.Buzău1273270,17
11.Caraș-Severin11665200,31
12.Călărași10382100,57
13.Cluj58556810,65
14.Constanța43661260,45
15.Covasna858110,05
16.Dâmbovița2275160,27
17.Dolj27095190,33
18.Galați27999180,30
19.Giurgiu1118490,32
20.Gorj930650,14
21.Harghita835330,13
22.Hunedoara2315110,33
23.Ialomița1091640,23
24.Iași43012190,25
25.Ilfov46024680,93
26.Maramureș2066680,23
27.Mehedinți841060,16
28.Mureș2413700,14
29.Neamț1935970,44
30.Olt1479950,22
31.Prahova35942160,35
32.Satu Mare13346190,39
33.Sălaj1100030,13
34.Sibiu26819250,41
35.Suceava24751100,37
36.Teleorman13975110,41
37.Timiș55195340,54
38.Tulcea853540,21
39.Vaslui16178150,20
40.Vâlcea1657260,19
41.Vrancea10825110,20
42.Mun. București1868421040,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1645*

16
TOTAL1.097.452699

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 66 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU1
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ8
18GALAŢI1
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI0
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ0
30NEAMŢ3
31OLT2
32PRAHOVA6
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI2
42VRANCEA2
Total66

Până astăzi, 34.539 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.08.2021 (10:00) – 30.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 11 decese (4 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bihor, Botoșani, Buzău, Călărași, Dâmbovița, Dolj, Mehedinți, Neamț, Vaslui și Municipiul București.

Unul dintre pacienții decedați, raportat de DSP Mehedinți, s-a infectat în Anglia.

Dintre cele 11 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria 50-59 ani, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.131. Dintre acestea, 280 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.074.747 de teste RT-PCR și 2.374.480 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.902 teste RT-PCR (2.075 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.827 la cerere) și 11.179 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 6.989 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.115 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.309 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 45 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 635 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 august, 550 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 154.590 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.574 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania, 95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 19 august 2021 – 26 august 2021, au fost raportate 36.307.572de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa6.619.611 (+148.576)113.372 (+670)
Regatul Unit6.492.906 (+225.469)131.640 (+687)
Spania4.794.352 (+75.086) 83.337 (+742)
Italia4.484.613 (+43.944)128.751 (+319)
Germania3.871.865 (+48.726)91.980 (+109)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 26 AUGUST 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
212.418.662 (+4.566.929)4.436.327 (+70.047)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 19 august 2021 – 26 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Raportarea de luni, 30 august a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 30 august 2021, ora 13.00 Până astăzi, 30 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.097.452 de cazuri de…
The post Raportarea de luni, 30 august a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

30 august 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...