Anunturi Publice

Raportarea de luni, 20 septembrie a Grupului de Comunicare Strategică

covidcovid

BULETIN DE PRESĂ

20 septembrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 20 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.152.052 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.079.814 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.342 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba22048431,18
2.Arad24999801,54
3.Argeș28480620,87
4.Bacău27995811,33
5.Bihor30373650,99
6.Bistrița-Năsăud13461392,68
7.Botoșani15418781,67
8.Brașov45059591,13
9.Brăila13779420,75
10.Buzău13222290,66
11.Caraș-Severin12278261,42
12.Călărași11024621,41
13.Cluj610511322,29
14.Constanța456041001,77
15.Covasna875040,49
16.Dâmbovița23412450,87
17.Dolj288371861,87
18.Galați29090631,27
19.Giurgiu11820661,51
20.Gorj9776330,96
21.Harghita8622140,60
22.Hunedoara23842361,06
23.Ialomița11398401,14
24.Iași450741331,40
25.Ilfov481841813,06
26.Maramureș22472832,49
27.Mehedinți8934401,21
28.Mureș24810240,82
29.Neamț20341311,18
30.Olt15696441,54
31.Prahova375201041,38
32.Satu Mare15048903,28
33.Sălaj11549381,54
34.Sibiu27754531,40
35.Suceava26760851,86
36.Teleorman14886641,82
37.Timiș583452262,77
38.Tulcea8788120,75
39.Vaslui17277771,41
40.Vâlcea17123321,07
41.Vrancea11437751,08
42.Mun. București1942924042,57
43.Din străinătate**136722
44.Cazuri noi nealocate pe județe

4057*

139
TOTAL1.152.0523.342

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 399 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD12
3ARGEŞ13
4BACĂU10
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI11
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU12
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ15
14CONSTANŢA20
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ11
18GALAŢI11
19GIURGIU2
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA3
24IAŞI22
25ILFOV10
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI60
29MUREŞ2
30NEAMŢ15
31OLT13
32PRAHOVA7
33SĂLAJ4
34SATU MARE14
35SIBIU10
36SUCEAVA10
37TELEORMAN13
38TIMIŞ19
39TULCEA2
40VÂLCEA7
41VASLUI5
42VRANCEA7
Total399

Până astăzi, 35.592 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.09.2021 (10:00) – 20.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 78 de decese (43 bărbați și 35 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Brașov, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 78 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 25 la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 la categoria de vârstă peste 80 ani.

67 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.884. Dintre acestea, 952 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 230 sunt minori, 210 fiind internați în secții și 20 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.395.743 de teste RT-PCR și 2.884.497 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.109 teste RT-PCR (3.589 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.520 la cerere) și 14.010 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 29.093 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.990 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.969 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 223 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.194 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 septembrie, 1.223 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 233.850 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.744 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania, 95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 9 septembrie 2021 – 16 septembrie 2021, au fost raportate 37.521.784 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa6.905.071 (+38.215)115.517 (+258)
Regatul Unit7.226.276 (+248.150)134.200 (+971)
Spania4.915.265 (+17.007) 85.393 (+246)
Italia4.606.413 (+20.990)129.919 (+212)
Germania4.083.151 (+37.039)92.618 (+120)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 16 SEPTEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
225.166.539 (+3.809.426)4.636.120 (+62.523)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 9 septembrie 2021 – 16 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Raportarea de luni, 20 septembrie a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 20 septembrie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 20 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.152.052 de cazuri de…
The post Raportarea de luni, 20 septembrie a Grupului de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

20 septembrie 2021

About Author


Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...