Actualitate, Sport, Stiri

Pugilistul Alexandru Precup a câştigat o medalie de argint, Ion Pleş şi Florin Nicula medalii de bronz, în Cupa României

01.Ion Ples si Nicolae PastiuTrei pugilişti a deplasat Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia la Cupa României la Box, eveniment care a avut loc în perioada 4-9 februarie 2014 la Brăila.

Elevii pregătiţi de antrenorul emerit Nicolae Paştiu au avut o comportare frumoasă:

Ion Pleş a câştigat medalia de bronz la categoria 52 de kg, fiind cooptat în lotul naţional de tineret, care se va pregăti la Bucuresti în perioada 10­28 februarie 2014.

Florin Nicula a ocupat locul 3 la categoria 64 de kg, în vreme ce Alexandru Precup a terminat întrecerea pe locul al doilea la categoria + 91 de kg.

Dorinţa antrenorior şi conducerii clubului de a continua tradiţia frumoasa a boxului în judeţul Alba se poate materializa prin participarea în luna aprilie la Campionatul Mondial din Bulgaria, la Jocurile Olimpice de tineret din China, din luna august, sau la Campionatele Europene, care încă nu au ţara gazdă stabilită.

Foto arhivă: Ion Pleş şi Nicolae Paştiu