Anunturi Publice

Informații actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică

covidcovid

BULETIN DE PRESĂ

29 aprilie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 29 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.053.629 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

985.827 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.850 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba20457542,23
2.Arad23182442,20
3.Argeș26432721,50
4.Bacău25599421,20
5.Bihor28301662,21
6.Bistrița-Năsăud11550211,52
7.Botoșani13846210,95
8.Brașov42736691,99
9.Brăila12912221,61
10.Buzău12198401,16
11.Caraș-Severin10881342,02
12.Călărași9814211,12
13.Cluj55974502,90
14.Constanța42109671,78
15.Covasna8213362,13
16.Dâmbovița22072281,00
17.Dolj25997531,18
18.Galați26911571,66
19.Giurgiu10778141,28
20.Gorj9093110,48
21.Harghita7913251,29
22.Hunedoara22362321,96
23.Ialomița10566131,30
24.Iași41615601,17
25.Ilfov44191812,85
26.Maramureș20079100,52
27.Mehedinți8038161,12
28.Mureș23193481,97
29.Neamț18269271,30
30.Olt14227531,22
31.Prahova33807871,86
32.Satu Mare12776131,08
33.Sălaj10655361,62
34.Sibiu25646462,03
35.Suceava23790150,44
36.Teleorman13320481,65
37.Timiș53292832,09
38.Tulcea8170131,23
39.Vaslui15675230,70
40.Vâlcea15983281,53
41.Vrancea10352211,09
42.Mun. București1796614263,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe

994*

-176
TOTAL1.053.6291.850

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 436 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD9
3ARGEŞ9
4BACĂU16
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI10
8BRĂILA2
9BRAŞOV12
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN21
13CLUJ13
14CONSTANŢA12
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ 
18GALAŢI22
19GIURGIU6
20GORJ1
21HARGHITA6
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA4
24IAŞI12
25ILFOV16
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI93
29MUREŞ14
30NEAMŢ15
31OLT7
32PRAHOVA10
33SĂLAJ8
34SATU MARE5
35SIBIU2
36SUCEAVA7
37TELEORMAN9
38TIMIŞ16
39TULCEA 
40VÂLCEA10
41VASLUI11
42VRANCEA4
TOTAL436

Până astăzi, 27.971 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.04.2021 (10:00) – 29.04.2021 (10:00) au fost raportate 138 de decese (68 bărbați și 70 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

132 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.892. Dintre acestea, 1.295 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.341.747 de teste RT-PCR și 883.749 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.351 de teste RT-PCR (12.806 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.545 la cerere) și 10.091 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 30.903 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.040 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 45.335 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 101 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.826 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 753 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 aprilie, 4.001 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 712.690 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.515 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 15 aprilie – 22 aprilie 2021, au fost raportate 29.441.874 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați, continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI*
Franţa5.289.526(+230.846)100.762(+1.984)343.111 (+1.705)
Regatul Unit4.387.820(+14.477)127.270 (+170)14.620 (+53)
Italia3.870.131(+100.317)116.927(+2.673)3.431.867 (+18.416)
Spania3.428.354(+58.098) 77.102 (+577)150.376 –
Germania3.153.699(+142.186)80.006 (+1.554)2.985.350 (+24.450)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 APRILIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI*
141.805.956(+5.297.482) 3.026.902 (+82.075)86.886.714 (+619.155)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15 aprilie – 22 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 27 aprilie – 28 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Informații actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 29 aprilie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 29 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.053.629 de cazuri de…
The post Informații actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

29 aprilie 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...