Anunturi Publice

Date de ultimă oră raportate de Grupul de Comunicare Strategică

raportraport

BULETIN DE PRESĂ

26 mai 2021, ora 13.00

Până astăzi, 26 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.533 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.035.902 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 379 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2114140,79
2.Arad2358080,31
3.Argeș27259130,52
4.Bacău2598920,18
5.Bihor29149160,55
6.Bistrița-Năsăud1184770,39
7.Botoșani1412270,29
8.Brașov43553250,50
9.Brăila13241190,34
10.Buzău1253240,33
11.Caraș-Severin11398150,69
12.Călărași1002060,27
13.Cluj57375190,75
14.Constanța42830110,39
15.Covasna851460,53
16.Dâmbovița2242710,30
17.Dolj2654690,27
18.Galați27520160,32
19.Giurgiu1098530,28
20.Gorj919810,13
21.Harghita823140,31
22.Hunedoara2282550,39
23.Ialomița1073630,24
24.Iași42281170,29
25.Ilfov4498260,55
26.Maramureș2033630,22
27.Mehedinți830720,40
28.Mureș23868110,41
29.Neamț18859170,46
30.Olt1454870,32
31.Prahova35072220,63
32.Satu Mare1295320,20
33.Sălaj1091050,38
34.Sibiu26402160,65
35.Suceava2413860,21
36.Teleorman1365660,35
37.Timiș54202100,46
38.Tulcea840850,48
39.Vaslui1592190,20
40.Vâlcea16363110,40
41.Vrancea1065770,30
42.Mun. București183130390,52
43.Cazuri noi nealocate pe județe

522*

-26
TOTAL1.076.533379

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 138 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD0
3ARGEŞ4
4BACĂU2
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI3
8BRĂILA1
9BRAŞOV5
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ6
14CONSTANŢA3
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ0
18GALAŢI4
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA4
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA1
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ2
30NEAMŢ8
31OLT0
32PRAHOVA9
33SĂLAJ1
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA5
37TELEORMAN9
38TIMIŞ7
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA2
Total138

Până astăzi, 30.092 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.05.2021 (10:00) – 26.05.2021 (10:00) au fost raportate 52 de decese (24 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Hunedoara, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

50 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.079. Dintre acestea, 493 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.816.956 de teste RT-PCR și 1.124.375 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.586 de teste RT-PCR (13.690 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.896 la cerere) și 10.471 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.124 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.445 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 34.834 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 66 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 651 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 738 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 mai, 915 sancțiuni contravenționale, în valoare de 150.850 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.543 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021, au fost raportate 32.378.152 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.877.787 (+100.700)107.645 (+1.224)
Regatul Unit4.450.777 (+15.917)127.679 (+74)
Italia4.159.122 (+47.912)124.156 (+1.323)
Spania3.615.860 (+34.468)  79.432 (+537)
Germania3.598.846 (+71.595)86.160 (+1.331)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
163.738.674 (+5.065.034) 3.384.750 (+85.182)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Date de ultimă oră raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 26 mai 2021, ora 13.00 Până astăzi, 26 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.533 de cazuri de…
The post Date de ultimă oră raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

26 mai 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...