Anunturi Publice

Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică

pozapoza

BULETIN DE PRESĂ

20 august 2021, ora 13.00

Până astăzi, 20 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.089.817 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.051.504 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 628 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2134060,06
2.Arad2380330,12
3.Argeș27623140,14
4.Bacău26333250,17
5.Bihor29385110,08
6.Bistrița-Năsăud12073170,33
7.Botoșani1424940,05
8.Brașov43838270,11
9.Brăila1336200,1
10.Buzău1264330,05
11.Caraș-Severin11571100,13
12.Călărași10245120,29
13.Cluj58075310,28
14.Constanța43387280,24
15.Covasna857130,03
16.Dâmbovița22668130,16
17.Dolj26892140,12
18.Galați2783890,15
19.Giurgiu1109150,1
20.Gorj925120,05
21.Harghita831710,02
22.Hunedoara2302870,17
23.Ialomița1087360,16
24.Iași42771250,11
25.Ilfov45639240,48
26.Maramureș20543100,1
27.Mehedinți836600,04
28.Mureș2407270,07
29.Neamț19144170,12
30.Olt1469640,08
31.Prahova35711110,12
32.Satu Mare13160110,12
33.Sălaj1097040,02
34.Sibiu26632100,13
35.Suceava24487130,19
36.Teleorman1383050,13
37.Timiș54759490,18
38.Tulcea848630,09
39.Vaslui1608530,07
40.Vâlcea1651430,1
41.Vrancea1075450,08
42.Mun. București1855131180,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe122955
TOTAL1.089.817

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 97 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ4
4BACĂU7
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ4
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV6
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI23
29MUREŞ2
30NEAMŢ3
31OLT0
32PRAHOVA4
33SĂLAJ0
34SATU MARE4
35SIBIU3
36SUCEAVA7
37TELEORMAN2
38TIMIŞ7
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total97

Până astăzi, 34.388 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.08.2021 (10:00) – 20.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 9 decese ( 4 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Argeș, Arad, Botoșani, Brașov, Constanța, Galați, Hunedoara, Prahova și Vaslui.

Dintre acestea, 3 decese a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-99 ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.187 Dintre acestea,167 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.949.362 de teste RT-PCR și 2.172.597 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15196 de teste RT-PCR (4.853 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.343 la cerere) și 23.058 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 3.277 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.258 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.327 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 548 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 638 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 august, 417 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 106.400 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.573 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania, 95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021, au fost raportate 35.848.469 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa6.471.035 (+165.877)112.702 (+452)
Regatul Unit6.267.437 (+173.194)130.953 (+597)
Spania4.719.266 (+91.496) 82.595 (+470)
Italia4.440.669 (+44.252)128.432 (+212)
Germania3.823.139 (+31.190)91.871 (+87)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 19 AUGUST 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
207.851.733 (+4.452.778)4.366.290 (+67.209)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 20 august 2021, ora 13.00 Până astăzi, 20 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.089.817 de cazuri de…
The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

20 august 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...