Anunturi Publice

Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică

covidcovid

BULETIN DE PRESĂ

23 iulie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 23 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.057 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.117 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 104 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2128410,01
2.Arad2369600,03
3.Argeș2748830,02
4.Bacău2611010,02
5.Bihor2929100,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,04
7.Botoșani1420220,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330300,01
10.Buzău1259610,02
11.Caraș-Severin1149400,01
12.Călărași1006810,02
13.Cluj5767740,06
14.Constanța4299740,04
15.Covasna855910
16.Dâmbovița2251200,01
17.Dolj2672440,03
18.Galați2767300,01
19.Giurgiu1103510,01
20.Gorj922000,01
21.Harghita829510,01
22.Hunedoara2289310,03
23.Ialomița1080130,01
24.Iași4249170,04
25.Ilfov45198110,08
26.Maramureș2043820,03
27.Mehedinți833900
28.Mureș23990-1**0,01
29.Neamț1899610,01
30.Olt1463410,01
31.Prahova3549560,03
32.Satu Mare1304690,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,01
35.Suceava2423700,02
36.Teleorman1373600,03
37.Timiș5441570,04
38.Tulcea844500,01
39.Vaslui1600600,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069510
42.Mun. București183907130,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

550*

19
TOTAL1.082.057104

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Mureș a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 28 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV2
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ0
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE3
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total28

Până astăzi, 34.266 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.07.2021 (10:00) – 23.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 2 decese (1 bărbat și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Neamț și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna iunie 2021, în județul Neamț.

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 277. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.602.219 teste RT-PCR și 1.734.485 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.038 de teste RT-PCR (4.681 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.357 la cerere) și 14.587 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 601 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 449 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 38.542 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 41 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 229 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 915 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 iulie, 390 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 77.100 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.567 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Co reea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 15 iulie 2021 – 22 iulie 2021, au fost raportate 33.956.561 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.867.730 (+55.091)111.501 (+147)
Regatul Unit5.433.939 (+312.694)128.708 (+283)
Italia4.287.458 (+16.182)127.867 (+92)
Spania4.161.850 (+190.726) 81.119 (+99)
Germania3.745.227 (+8.738)91.363 (+130)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 22 IULIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
191.158.708 (+3.648.834)4.098.967 (+55.964)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15 iulie 2021 – 22 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 23 iulie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 23 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.057 de cazuri de…
The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

23 iulie 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...