Anunturi Publice

Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică

pozapoza

BULETIN DE PRESĂ

24 iunie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 24 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.457 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.303 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 68 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2126810,11
2.Arad2367030,07
3.Argeș2744020,09
4.Bacău2607060,03
5.Bihor2928520,07
6.Bistrița-Năsăud1187300,03
7.Botoșani1418220,07
8.Brașov4367710,03
9.Brăila1329400,05
10.Buzău1258100,02
11.Caraș-Severin1148210,09
12.Călărași1005900,05
13.Cluj5756450,08
14.Constanța42950-1**0,04
15.Covasna855600,09
16.Dâmbovița2250100,05
17.Dolj2666540,07
18.Galați2764000,05
19.Giurgiu1101900,03
20.Gorj921010,01
21.Harghita828400,06
22.Hunedoara2286510
23.Ialomița1078900,09
24.Iași4240040,03
25.Ilfov4511260,08
26.Maramureș2040110,06
27.Mehedinți833700,02
28.Mureș2396810,06
29.Neamț1897100,07
30.Olt1461500,05
31.Prahova3539070,14
32.Satu Mare1299320,04
33.Sălaj1094510,05
34.Sibiu2650520,05
35.Suceava2421420,03
36.Teleorman1371200,06
37.Timiș5433440,05
38.Tulcea843700,03
39.Vaslui1598500,03
40.Vâlcea1643600,06
41.Vrancea1069400,04
42.Mun. București18365050,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe434*5
TOTAL1.080.45768

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Constanța a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 27 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI0
29MUREŞ0
30NEAMŢ1
31OLT0
32PRAHOVA8
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total27

Până astăzi, 32.771 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.06.2021 (10:00) – 24.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 145 de decese (86 bărbați și 59 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Galați, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Vâlcea și Municipiul București.

138 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-au produs în luna iulie 2020, 1 în august 2020, 2 în septembrie 2020, 4 în octombrie 2020, 18 în noiembrie 2020, 56 în decembrie 2020, 14 în ianuarie 2021, 6 în februarie 2021, 15 în martie 2021, 13 în aprilie 2021 și 8 în mai 2021 în județele Alba, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Galați, Harghita, Ilfov, Maramureș, Olt, Sălaj, Sibiu, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 145 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 16 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 611. Dintre acestea, 125 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.269.294 de teste RT-PCR și 1.394.485 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.941 de teste RT-PCR (10.765 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.176 la cerere) și 10.653 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, a fost raportat și rezultatul a 34 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmis până la data de 24 iunie a.c.

Pe teritoriul României, 2.117 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 936 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 19.920 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 40 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 267 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 429 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 iunie, 463 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 134.750 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.556 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 142 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 10 iunie – 17 iunie 2021, au fost raportate 32.942.528 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.740.665 (+27.912)110.420 (+393)
Regatul Unit4.573.419 (+56.527)127.904 (+64)
Italia4.244.872 (+12.444)127.002 (+479)
Spania3.741.767 (+34.244)  80.517 (+281)
Germania3.715.518 (+14.034)89.844 (+600)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 IUNIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
176.702.468 (+2.669.740) 3.813.133 (+75.103)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 10 iunie 2021 – 17 iunie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 24 iunie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 24 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.457 de cazuri de…
The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

24 iunie 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...