Anunturi Publice

Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică

pozapoza

BULETIN DE PRESĂ

3 iunie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 3 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.338 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.041.256 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 196 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2119660,48
2.Arad2360510,16
3.Argeș27339100,32
4.Bacău26035100,13
5.Bihor29217100,38
6.Bistrița-Năsăud1185510,16
7.Botoșani1414210,17
8.Brașov4362990,32
9.Brăila1326400,24
10.Buzău1256140,17
11.Caraș-Severin1144550,41
12.Călărași1003700,14
13.Cluj57457100,35
14.Constanța4289250,24
15.Covasna852910,26
16.Dâmbovița2246340,13
17.Dolj26594100,14
18.Galați2758900,27
19.Giurgiu1100430,17
20.Gorj920110,08
21.Harghita826020,16
22.Hunedoara2285420,16
23.Ialomița1075630,18
24.Iași4234290,18
25.Ilfov4503710,33
26.Maramureș2035620,14
27.Mehedinți832210,20
28.Mureș2391050,21
29.Neamț1891050,29
30.Olt1457700,18
31.Prahova3521570,38
32.Satu Mare1296840,10
33.Sălaj1092520,19
34.Sibiu2646760,39
35.Suceava2416230,12
36.Teleorman1367470,15
37.Timiș5426160,24
38.Tulcea842700,30
39.Vaslui1595570,12
40.Vâlcea1639300,24
41.Vrancea1067210,17
42.Mun. București183367160,29
43.Cazuri noi nealocate pe județe

474*

16
TOTAL1.078.338196

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 69 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD4
3ARGEŞ7
4BACĂU 
5BIHOR 
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA2
9BRAŞOV1
10BUZĂU 
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ2
14CONSTANŢA6
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ 
18GALAŢI5
19GIURGIU 
20GORJ3
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA 
24IAŞI1
25ILFOV2
26MARAMUREŞ 
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ 
30NEAMŢ3
31OLT 
32PRAHOVA7
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU2
36SUCEAVA1
37TELEORMAN 
38TIMIŞ 
39TULCEA 
40VÂLCEA 
41VASLUI4
42VRANCEA 
TOTAL69

Până astăzi, 30.499 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.06.2021 (10:00) – 03.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 84 de decese (42 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Harghita, Iași, Mehedinți, Prahova, Timiș, Ilfov și Municipiul București.

68 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 4 decese s-au produs în luna octombrie 2020, 12 din noiembrie 2020, 12 din decembrie 2020, 9 din ianuarie 2021, 15 din februarie 2021, 1 din martie 2021, 15 din aprilie 2021, în județele Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 84 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria 40-49 de ani, 9 la categoria 50-59 de ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

78 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.929. Dintre acestea, 365 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.945.521 de teste RT-PCR și 1.190.914 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.627 de teste RT-PCR (11.460 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.167 la cerere) și 11.148 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 4.884 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.376 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 27.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 34 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 558 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.028 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 iunie, 667 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 141.700 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.544 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 20 mai 2021 – 27 mai 2021, au fost raportate 32 364 274 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.603.666 –108.625 (+980)
Regatul Unit4.462.538 (+11.761)127.679 (+74)
Italia4.192.183 (+33.061)125.225 (+1.069)
Spania3.647.520 (+31.660)  79.711 (+279)
Germania3.651.640 (+52.794)87.423 (+1.263)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 IUNIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
167.552.267 (+3.813.593) 3.467.745 (+82.995)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 20 mai 2021 – 27 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 3 iunie 2021, ora 13.00 Până astăzi, 3 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.338 de cazuri de…
The post Date actualizate raportate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

3 iunie 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...