Anunturi Publice

Date actualizate prezentate de Grupul de Comunicare Strategică

pozapoza

BULETIN DE PRESĂ

21 mai 2021, ora 13.00

Până astăzi, 21 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.074.781 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.030.137 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 484 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21092231,12
2.Arad23556100,47
3.Argeș27180190,72
4.Bacău2596860,28
5.Bihor29068220,78
6.Bistrița-Năsăud1182870,57
7.Botoșani1409780,36
8.Brașov43485190,71
9.Brăila1320330,52
10.Buzău1250860,45
11.Caraș-Severin11361100,97
12.Călărași1000250,39
13.Cluj57273251,07
14.Constanța42755120,53
15.Covasna849070,76
16.Dâmbovița22410100,41
17.Dolj26510120,43
18.Galați27449120,53
19.Giurgiu1097070,43
20.Gorj918760,15
21.Harghita822120,61
22.Hunedoara2280550,64
23.Ialomița1071850,33
24.Iași42210140,42
25.Ilfov44924120,91
26.Maramureș2031380,28
27.Mehedinți828530,59
28.Mureș23833240,63
29.Neamț18801240,59
30.Olt1451590,48
31.Prahova34986360,97
32.Satu Mare1293810,29
33.Sălaj1089220,67
34.Sibiu26342150,89
35.Suceava24111100,27
36.Teleorman1363660,53
37.Timiș54138150,70
38.Tulcea838270,59
39.Vaslui1590260,25
40.Vâlcea1632670,51
41.Vrancea1063270,42
42.Mun. București182917650,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe

562*

-28
TOTAL1.074.781484

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 134 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD0
3ARGEŞ4
4BACĂU4
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI2
8BRĂILA2
9BRAŞOV1
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ7
14CONSTANŢA3
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ3
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA1
24IAŞI7
25ILFOV3
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI13
29MUREŞ5
30NEAMŢ10
31OLT2
32PRAHOVA10
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU2
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ6
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI4
42VRANCEA3
TOTAL134

Până astăzi, 29.826 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.05.2021 (10:00) – 21.05.2021 (10:00) au fost raportate 49 de decese (21 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Harghita, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.919. Dintre acestea, 636 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.735.577 de teste RT-PCR și 1.083.201 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.035 de teste RT-PCR (10.617 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.418 la cerere) și 12.178 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.485 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.662 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.315 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 78 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 736 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 778 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 mai, 1.129 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 277.650 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.543 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021, au fost raportate 32.378.152 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.877.787 (+100.700)107.645 (+1.224)
Regatul Unit4.450.777 (+15.917)127.679 (+74)
Italia4.159.122 (+47.912)124.156 (+1.323)
Spania3.615.860 (+34.468)  79.432 (+537)
Germania3.598.846 (+71.595)86.160 (+1.331)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
163.738.674 (+5.065.034) 3.384.750 (+85.182)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

The post Date actualizate prezentate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

BULETIN DE PRESĂ 21 mai 2021, ora 13.00 Până astăzi, 21 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.074.781 de cazuri de…
The post Date actualizate prezentate de Grupul de Comunicare Strategică appeared first on albapesurse.

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

21 mai 2021

About Author


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...