Actualitate, Sport, Stiri

Albaiuliencele s-au impus în primul meci al playoff-ului Ligii Naţionale de baschet feminin

CSU Alba Iulia s-a impus cu scorul de 74-50 (15-14, 21-12, 18-7, 20-17) în faţa celor de la CSBT Alexandria, în primul meci din sferturile de finală ale playoff-ului Ligii Naționale de baschet feminin.

Cu un moral foarte bun, jucătoarele de la CSU pot obţine duminică, 22 martie 2015, calificarea în semifinale, în cazul în care reușește o victorie și în deplasare.

Meciul a fost unul la discreția gazdelor în totalitate, care au avut o prestație foarte bună, adversarele din județul Teleorman reușind să țină aproape doar în primul sfert.

Doar primul sfert a stat sub semnul echilibrului, după care trupa lui Miroslav Popov a preluat iniţiativa, controlând meciul până la final când diferenţa înregistrată era de 24 de puncte.

Americanca Valencia McFarland de la CSU Alba Iulia a fost desemnată jucătoarea meciului, reuşind 14 puncte, 6 recuperări, 9 pase decisive și 5 intercepții pentru un coeficient de eficiență de 30 de unități.

Elisabeth Pavel – 4 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive
Marta Fodor – 2 puncte, o recuperare și o pasă decisivă.

După meci, tehnicianul albaiuliencelor, Miroslav Popov, a declarat: „Am jucat bine astăzi, fetele au respectat aproape în totalitate ceea ce le-am spus la antrenamente și în vestiar. Am evoluat inteligent, ne-am apărat agresiv, am recuperat bine și, de asemenea, am reușit să controlăm bine majoritatea atacurilor. Îmi felicit jucătoarele, au jucat la un nivel înalt astăzi și au învins un adversar puternic. Este o victorie extrem de importantă la debut de playoff și ne dă speranțe de un parcurs pozitiv. De asemenea, vreau să felicit publicul spectator, fanii, care ne-au încurajat pe tot parcursul partidei și ne-au împins spre câștigarea partidei. Dacă vom juca de aceeași manieră și în partida secundă de la Alexandria sunt sigur că putem câștiga și trece mai departe în competiție”.