RADIO ALBA
Actualitate

22-24 Martie: Colocviile de etnografie şi folclor «Gheorghe Pavelescu»

colocviiVineri, 22 martie 2012, Alba Iulia

CENTRUL DE CONFERINŢE „GAUDEAMUS” (LÂNGĂ SCHITUL SF. LAZĂR)

19,00 – Primirea invitaţilor

Sâmbătă, 23 martie 2012

CENTRUL „GAUDEAMUS”

10.00 – deschiderea oficială a celei de-a X-a ediţii a Colocviilor de etnografie şi folclor ,,Ghe. Pavelescu,,

– Cuvântul de bun venit din partea gazdelor: IPS Irineu – Arhiepiscop de Alba Iulia ; Ion Dumitrel, preşedintele CJ Alba; Daniel Breaz, Rectorul Universităţii, Emil Jurcan, Decanul Facultăţii de Teologie; conf. univ dr. Amalia Pavelescu, prof. univ. dr. Ilie Moise

Moderator : Daniela Floroian, directorul Centrului de cultură « Augustin Bena » Alba

– înmânare diplome celor mai buni meşteri populari de la Centrul de Cultură ,,Augustin Bena,, Alba

– Prezentare de film etnografic: Purtătorii de datini: – prezintă Gheorghe Nedea – consilier cultural C.J. Alba

–  In memoriam Avram Cristea – prezintă conf. univ. dr. Diana Câmpan: lansare de carte Şoaptă de înger- nuvele şi poezii, autor Avram Cristea

-Expoziţie aniversară Maria Poenaru şi a şasea generaţie – prezintă Maica Maria Vulcu de la Schitul Sf Lazăr şi Daniela Anca  de la Asociaţia ,, Maria Poenaru, Laz,,

– Lansări de carte: Vasile Moga, Gabriel Tiberiu Rustoiu (ed.), Judeţul Alba. Istorie, cultură, civilizaţie ; Alba Iulia, 2013 ; Avram Cristea, Jan Nicolae, Daniela Floroian (ed.), Rolul patrimoniului în contextul crizei valorilor (volum colectiv colocvii 2012); Ioan Popa, Ţara Secaşelor. O monografie în imagini, Alba Iulia, 2013; Marian Marin Bălaşa, Omenesc şi ştiinţă. Pagini din subteranul muzicologiei şi folcloristicii româneşti… pe baza arhivei Ioan R. Nicola; Vasile V. Filip, Menuţ Maximian, Cultura tradiţională imaterială românească din Bistriţa-Năsăud. Riturilede trecere, Eikon, Cluj-Napoca, 2012; Sorin Grecu, Alexandru Ţitruş, portret din cioburi (prezentare Tiberiu Groza, Cluj-Napoca)

– Lucrările în plen ale colocviilor cu tema:

ICOANA TRANSILVĂNEANĂ PE STICLĂ ÎNTRE DEVOŢIUNEA POPULARĂ ŞI PATROMIUL CULTURAL cu ocazia aniversării Mariei Poenaru de la Laz, la împlinirea vârstei de 90 de ani şi a CENTENARULUI IOAN R. NICOLA , etnomuzicolog de prestigiu, născut în 1913 la Gârbova de Sus, judeţul Alba

– Prezentarea lucrărilor în plen:

prof. univ. dr. Ilie Moise (Sibiu) : Gheorghe Pavelescu şi pictura pe sticlă la români 

dr.Marin Marian-Bălaşa (Bucureşti): Dincoace şi dincolo de “muzică”: noi teritorii pentru antropologia culturală

dr.Constantin Catrina (Braşov): Retrospectivele unui octogenar in memoriam Ioan R. Nicola

prof. dr.Ion Cuceu (Cluj-Napoca): Ioan R. Nicola si fundamentarea etnomuzicologiei la Cluj

prof.dr.Maria Cuceu (Cluj-Napoca): Contribuţia lui Ioan R. Nicola la cercetarea ritualurilor agrare

-moment artistic: Leontina Fărcaş în memoria lui Ioan R. Nicola

– Lansare carte Alexandru Ţitruş- portret din cioburi – prezintă drd. Tiberiu Groza, directorul CJCPTC Cluj

– ora 13 – expoziţie aniversară la Muzeul Naţional al Unirii

– Vernisaj expoziţie icoane şi documente Laz : NOI, POIENARII, VOUĂ  MOŞTENIRE. (Ioana Rustoiu, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, Dana Zecheru, Arhivele naţionale – serviciul judeţean Alba) 

– Continuarea lucrărilor pe secţiuni:

1. Sectiunea Icoana pe sticlă

2. Sectiunea Antropologie muzicală, Etnografie şi folclor

16,00 – 19,00 – Continuarea lucrărilor colocviului pe secţiuni şi dezbateri

Duminică, 24 martie 2012

9,00 – Plecarea în excursie documentară la Sebeşel,  Laz şi Loman

10 – 11 – Participarea la Sfânta Liturghiela Biserica din Petreşti ; vizitare muzeu parohial

11,30 : – expoziţie de artă populară, expun cursanţii claselor de meşteşuguri populare din cadrul Centrului de cultură Augustin Bena Alba, instructori Lucia Bratu (olarit) şi Ionică Cernat (crestături în lemn)

– specatcol la Sebeşel susţinut de membrii Ansamblului din Sebeşel, coordonatori Nelu Sas şi Sorica Fărcaş

12,30-13,30 : vizitarea stânei de la Loman şi moment artistic susţinut de cursanţii clasei de flueraşi din cadrul Centrului de cultură Augustin Bena Alba, instructor Ionică Cernat

13,30-14,30 : aniversarea la 90 de ani de viaţă a Mariei Deac Poenaru la casa Poenarilor din Laz

-doamna Maria Deac Poenar a fost declarată în anul 2011 Tezaur Uman Viu

– vor fi prezenţi la aniversare preşedintele C.J. Alba Ion Dumitrel şi cercetător dr. Corina Mihăescu reprezentanta MCPCN, membră a Comisiei Naţionale de Salvgardare a Patrimoniului Imaterial

Vor susţine lucrări :

SECŢIUNEA ICOANA PE STICLĂ

MODERATOR: Ilie Moise

Ana Dumitran (Alba Iulia): Începuturile picturii pe sticlă la Nicula

Andreea Buzaş (Sibiu): O viaţă, un muzeu, un destin… Consideraţii privind înfiinţarea şi dezvoltarea colecţiei de icoane pe sticlă din Sibiel

Corina Mihăescu (Bucureşti) : Film etnografic dedicat icoanei ; Nicolae Suciu, Icoana (prezentare de carte)

Ioan Pop Curşeu (Cluj-Napoca): Icoanele pe sticlă transilvane şi Cimitirul Vesel de la Săpânţa: confluenţe iconografice

Raluca Betea (Cluj Napoca): Iconografia Judecăţii de apoi în pictura pe sticlă din Transilvania

Ştefana Pop Curşeu (Cluj-Napoca): Bunavestire post-bizantină prin prisma iconografiei teatrale

Elena Băjenaru (Făgăraş): Consideraţii asupra începutului picturii pe sticlă din Transilvania 

Siluan Timbuş (Nicula): Pictura pe sticlă între icoană şi arta populară

Saveta Pop (Cluj-Napoca), Icoane pe sticlă aparţinând Centrului Nicula în colecţiile Muzeului Mitropoliei Clujului

SESIUNEA A II-A:

MODERATOR: Ioan Pop Curşeu

16.00-19.00

Ioan Şt. Lazăr (Rm. Vâlcea): Icoanele pe sticlă – ipostaze de
teoantropologie populară;

Mioara Sântioan, Maria Juravle (Cluj-Napoca) : Reprezentări iconografice din perioada Triodului

Maria Predan (Cluj-Napoca): Sfânta Treime-elemente de teologie, estetică, reprezentare artistică în şcoala Lazului

Dumitru Vanca (Alba Iulia) : Stan Zugravul: repere iconografice inedite în patrimonial Bisericii grecilor din Alba Iulia

Silviu Negruţiu (Tg. Mureş), Pictura lui Popa Gheorghe din Şerbeni (Mureş)

Alexandru Pârgaru (Alba Iulia) : Icoana pe sticlă ca moştenire de neam

Jan Nicolae (Alba Iulia): Teme inedite de iconografie populară

  1. 1.      Hagiografie şi iconografie populară: Sfânta Rosalia, o pustnică italo-bizantină (sec. XII) în iconografia transilvăneană pe sticlă şi imaginarul morţii;
  2. 2.      Părintele Dumitru Stăniloae şi icoana transilvăneană pe sticlă;
  3. 3.      Iconografia Adormirii Precestei în repertoriul centrului de la Laz ;
  4. 4.      5 icoane inedite ale centrului de la Laz în colecţii particulare albaiuliene
  5. 5.      3 icoane pe sticlă inedite ale centrului iconografic Biserica Albă (Vârşeţ, Serbia) ;
  6. 6.      O icoană pe sticlă inedită a lui Ioan Pop de Făgăraş : Proslăvirea Crucii (1837)

Simona Himcinschi (Alba Iulia): titlu rezervat

Sabin şi Maria Cioica (Alba Iulia): Patrimoniul iconografic al comunei Lupşa (sec. XV-XIX)

Teodora Roşca (Cluj-Napoca):

1. In memorim Horia Bernea;

2. Sfinţi militari în icoana ţăranului român;

Teodor Bindea (Cluj-Napoca): titlu rezervat

Diana Moga (Alba Iulia): titlu rezervat

18.00-19.00 : Dezbatere : Patrimoniul iconografic ca reper identitar

SECŢIUNEA ANTROPOLOGIE MUZICALĂ, ETNOGRAFIE ŞI FOLCLOR

SESIUNEA I A: 11.15-13.00

MODERATOR:  Marian Marin Bălaşa, Bucureşti

Amalia Pavelescu (Sibiu): Gheorghe Pavelescu şi Ioan R. Nicola

Constantin Secară (Bucureşti): Cercetările lui Ioan R. Nicola în domeniul folclorului muzical din sud-estul Transilvaniei – studii, date, culegeri inedite

Mircea Cîmpeanu (Cluj-Napoca): Viitorul trecutului – interpreți, repertorii, atitudini. Noi preocupări în muzica folclorică românească 

Iozefina Furic (Cluj Napoca), Culegerile folclorice ale lui Ioan R. Nicola la slovacii din Bihor şi Sălaj 

Emilian Paraschiv (Alba Iulia): Ioan R. Nicola – pagini de viaţă

Virgiliu Florea (Cluj-Napoca) : Legende populare româneşti publicate în limba germană de Carmen Sylva 

Cosmina Timoce-Mocanu (Cluj-Napoca), Corespondenţa lui Ion Muşlea

SESIUNEA A II A: 16.00-19.00

MODERATOR: Cosmina Timoce

Petruţa Pop (Alba Iulia):  Prezentarea proiectului cultural Reconstituirea portului tradiţional din Pănade, Alba – restituire parţială a patrimoniului imaterial local -carte şi film documentar etnografic.

Gabriela Mircea (Alba Iulia) : Noi aspecte ale interesului lui Traian Achim (1885-1945) pentru cultura tradiţională: „Notiţe literarie”, Sibiu, 1907 (II)

Vasile V. Filip, Menuţ Maximian (Bistriţa) : Rituri de trecere (prezentare de carte)

Veronica Oşorheian (Bistriţa), „TRAISTA ŞI DESAGA”- obiecte nelipsite altădată din gospodăria ţăranului roman;

Dumitru Gălăţanu Jieţ (Petroşani): Pătru Dănăreaţă(1883-1961)din Valea Jiului -,,fluieraşul ielelor

Alexandru Pal (Alba Iulia): Moduri populare şi ritmuri specifice în muzica populară românească

Liviu Cernat (Alba Iulia): Evoluţia arcuşului

Cătălina Velculescu, Ion Victor Velculescu (Bucureşti): Luna grăbită din livadă: o mărturie despre cum au fost distruse temeliile satului românesc

Nicolae Constantinescu (Bucureşti): Imagini ale vieţii monahale pe „simezele” literaturii orale.

Organizatori

–         Consiliul Judeţean Alba

–         Centrul de cultură Augustin Bena Alba

–         Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia

–         Facultatea de Teologie Ortodoxă Alba Iulia

Parteneri:

–         Arhivele Naţionale – Serviciul judeţean Alba

–         Asociaţia Maria Poenariu, Laz

–         Asociaţia Fiii satului 2009 Sebeşel

–         Asociaţia crescătorilor de ovine din Săsciori

–         Muzeul Naţional al Unirii

–         Primăria comunei Săsciori

–         Primăria comunei Şugag

–         Schitul Sf. Lazăr din Alba Iulia

Distribuie Acum

22 martie 2013

About Author

Ziarul Apulum


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...