Sport, Stiri, Stiri Aiud, Stiri Apuseni, Stiri Blaj, Stiri Cugir, Stiri Ocna Mures, Stiri Sebes, Stiri teius

2019, cel mai bun an din istorie pentru CS Unirea Alba Iulia. 34 de sportivi au obținut 140 de medalii

Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia înregistrează, în 2019, cel mai bun an din istoria de 45 de ani, după ce 34 de sportivi au obținut, la competițiile interne și internaționale, 140 de medalii, dintre care 75 de aur, 38 de argint și 27 de bronz, mai multe decât anul precedent, când totalizaseră 127 de medalii.

Sportivii legitimați la CS Unirea Alba Iulia s-au remarcat la competiții regionale, naționale, europene și mondiale, demonstrând astfel că ambiția, munca și talentul fac ”casă bună” și creează drumul spre succes. Tot în acest an, CS Unirea Alba Iulia a reușit reactivarea secției de culturism, iar astfel are opt ramuri sportive active: powerlifting, haltere, atletism, judo, orientare, box și tenis de masă.

”Întrucât competițiile din acest an s-au încheiat, ajungem la <<ora bilanțului>>, având datoria și plăcerea să venim în fața iubitorilor de sport cu rezultatele obținute. 2019 a fost un an extraordinar, în care mai mulți sportivi au excelat: dacă în urmă cu 12 luni spuneam că va fi greu să ne menținem, deoarece este mai greu să rămâi în top decât să ajungi acolo, iată că acest an vine cu mai multe medalii. Nu îmi rămâne decât să îi felicit pe sportivi și antrenori: au reușit să scrie istorie într-un domeniu lăsat la capitolul <<diverse>>, subfinanțat și uitat de toată lumea, iar CS Unirea rămâne, datorită lor, un punct alb pe o hartă din ce în ce mai neagră”, a spus directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan.

Reamintim că în vară CS Unirea a obținut trei medalii de aur și una de argint, prin sportivul Alexandru Catarambă, la Campionatul Mondial de Powerlifting, juniori și tineret, din Canada, iar în toamnă, sportivii CS Unirea au participat la Campionatul Mondial de Powerlifting, Seniori, în Emiratele Arabe Unite, unde cel mai bun loc al delegației – locul cinci – a fost obținut de către sportivul Andrei Irimie.

Rezultate obținute de CS Unirea Alba Iulia în 2019:

Numele si prenumele sportivului (echipei)/ antrenorului Ramura de Sport Competiția/ Data și locul desfășurării Proba/ Categoria Rezultat
Sportiv Bogya Tamas:
Instructor sportiv Anghel Marius
Orientare Campionat Național Semimaraton 18.04. Baia-Mare Semimaraton Loc.2


Transylvania Open, 18-21.07. Cluj-Napoca M21E Loc.1


CN Sprint-Urban et.5 CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slănic-Prahova, Campina M21 Stafeta M21 Lungă Distanță (Ld) M21 Medie distanță (Md) M21 Sprint Loc.1 Loc.3 Loc.3 Loc.3


Cupa Pro-Silva 2019, 09.10.11. București M21(13), 5,3km Loc.1
Brabiescu Paul
Instructor sportiv: Anghel Marius
Orientare CE, SEEOC-SEEMOC Sp/ Ld/ Md, 20-25.08. Moldova, Chisinau 3WRE M35, 3,4km M35, 8,6km Stafeta M35, 4,5km Loc.1 Loc.1 Loc.1 Loc.2


CN Sprint-Urban et.5 CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova,Campina
M21 Stafeta


Loc.1

Zincă Ionuț Instructor sportiv: Anghel Marius Orientare CN de Semimaraton 18.04. Baia-Mare SM Loc. 1


CN Sprint-Urban,et.3 Cupa României, 10-12.05 Oradea A(43), 2,0km M21E Loc.1 Loc.1


CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD, 18-19.05. Cisnădie Victoria M21(15) Loc.2


CE, SEEOC-SEEMOC Sp/Ld/Md, 20-25.08. Moldova, Chișinau 3WRE M21E, 3800m M21E, 11300m M21E, 5200m Stafeta Loc.1
Loc.1 Loc.1 Loc.3


CN Sprint-Urban et.5 CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina M21 Stafeta M21(16) Ld M21 Md M21 Sprint Loc.1 Loc.1 Loc.1 Loc.1


CN Noapte CN Sprint-Urban et.6 CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria M21(15) Noapte Loc.1


CN Parc Oras, et.7 12-13.10. București M21 M Elita M35 Loc.2 Loc.1 Loc.1
Sportiv, instructor: Anghel Marius Orientare CN Sprint-Urban, et.3 Cupa României, 10-12.05 Oradea C(83), 1,8km Open Tehnic Loc.1 Loc.1


CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD,18-19.05. Cisnadie Victoria M(40),2,8km Loc.1


CN Sprint-Urban et.5 CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina M45(14), Sprint M35(1) Md Loc.1
Loc.1


CN Noapte CN Sprint-Urban et.6 CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria M45(9) Sprint urban Loc.2


CN Parc Oraș, et.7 12-13.10. București M45 Loc.2
Dehelean-Mih Mihaela Culturism CN Seniori 06.10. Sibiu Masters +45 Loc.3
Medrea Andreea Antrenor: Dinu Cristian Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-28kg Loc.3
Bogdan Laura Alexia Antrenori: Dinu Cristian, Dinu Alin Judo CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U15-48kg Loc.1


CN U15, 24 Mai, Dumbrăvița -Timiș U15-48kg Loc.2


Camp. Balcanic U15, Macedonia U15-48kg Loc.5


CN Judo NE Waza U16 F 13.10.Dr. Tr. Severin U16-48kg Loc.1


Cupa Sperantelor 01.06. Sibiu U16 -48kg Loc.1


Cupa Onesti, 29-30.11. Onești, jud. Bacău U16 -48kg. Loc. 1
Horhat Alesia Antrenor : Dinu Alin
Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U15-63kg Loc.2


Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U16-63kg Loc.2
Sibișan Alexandru Antrenori: Dinu Cristian, Dinu Alin Judo CN Individual U16,31.03. Satu-Mare U16-81kg Loc.3


CN Judo NE Waza U16 F 13.10.Dr. Tr. Severin U16-73kg Loc.2


Turneu International Judo „Vasile Luca” 28.11-01.12. Chișinău, R. Moldova U16 -81 kg Loc.2
Onișor Paul Antrenor: Dinu Cristian
Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-60kg Loc.1


Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U16-60Kg Loc.2
Arion Alina Antrenor: Dinu Alin Judo CN Euroregional U11 ,U 15, Aprilie Deva U13-40kg Loc.1
Măieruț Cătălin Antrenor: Dinu Cristian
Judo

Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu

U13-38 kg

Loc.3
Jurj Cătălin Antrenor: Dinu Cristian
Judo
CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U13-60kg Loc.2
Andronache Anamaria Antrenor: Dinu Cristian Judo CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U13-48kg Loc.3


Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-48kg Loc.3
Dinu Cristian Antrenor: Dinu Cristian Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-26kg Loc.3
Dinu Ana Antrenor: Dinu Cristian Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-23kg Loc.3
Rus Natalia Antrenor: Dinu Alin Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-52kg Loc.2
Nemes Andrada Antrenor: Dinu Alin Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-52kg Loc.3
Tiutiu Roberta Antrenor: Dinu Alin Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-32kg Loc.1
Catarambă Alexandru Antrenor voluntar:Panazan Ovidiu
Powerlifting Finala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting, 6-7.04. Timișoara Seniori 120kg
Jun II
3 locuri 3

4 locuri 1


CE ,M+F, Jun I, Jun.II, Seniori, Master, Powerlifting 28.04-04.05. Pilsen Cehia Jun.II-U18 3 locuri 1 1 Loc 2




CM , Juniori si Tineret 26-31.08. Regina, Canada
Jun. II- U18 3 locuri 1 1 loc.2
Irimie Andrei Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu
Powerlifting Finala CN, M+F , Jun I, II, (Tineret), Powerlifting 06.07. Timișoara
Seniori 83kg 3 locuri 1


C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master, Powerlifting 28.04-04.05.Pilsen Cehia Seniori




Loc.3 2 Locuri 14 1 Loc.13


CM , Seniori, Seniori M+F 26-31.08. Dubai, EAU Senior Loc. 5 Loc. 12, 15, 16


Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F, 09.11.Baile Felix
Seniori

Open IPF
Loc. 1 individual Loc. 1 echipe
Loc.1
Cioflică Andrei Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu Power lifting Finala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04. Timișoara Seniori 74kg

Open
3Locuri 1 Loc.2
Loc.3


CM , Seniori, Seniori M+F 26-31.08. Dubai, EAU Seniori Loc.8 2 Locuri 9 Loc.10


C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master, Powerlifting 28.04-04.05.Pilsen CehiaSeniopri Seniori 3 Locuri5 1 Loc.4


Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F 09.11.Baile Felix Jun.II,U18

Open IPF
Loc.2

Loc.3
Buciuman Cătălin Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu Power lifting Finala CN M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting, 6-7.04.Timisoara Seniori 74kg

Jun.I 74kg
1 loc.1 3 locuri 2
4 locuri 1


CM , Juniori si Tineret 26-31.08.Regina , Canada Tineret-U23 Loc. 4, 6,7, 8



C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master, Powerlifting 28.04-04.05.Pilsen, Cehia

Tineret-U23




Loc.3 Loc.4,5,6
Turus Daniel Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu
Powerlifting Finala CN, M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting, 6-7.04 Timisoara


Seniori 120kg


Tineret 120kg
1 loc. 3


4 locuri 2


C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master, Powerlifting 28.04-04.05.Pilsen Cehia Tineret-U23 3 locuri 6 1 Loc. 8
Cazacu Alexandru
Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu
Powerlifting Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F 09.11.Baile Felix Jun.I, U23
Open IPF
Seniori


Loc.1
Loc.2
Loc.1


CM , Juniori si Tineret 26-31.08. Regina, Canada Tineret-U23 2 locuri 5
Avram Laurențiu Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu Power lifting Finala CN M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting, 6-7.04.Timisoara Seniori Loc.1



C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master, Powerlifting 28.04-04.05. Pilsen Cehia

Seniori

Loc. 8, 11, 13, 14


Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F 09.11.Baile Felix Seniori Loc.1 3 locuri 2



CM , Seniori, Seniori M+F 26-31.08. Dubai, EAU

Seniori

2 locuri 13 loc. 14, 16
CS UNIREA Alba Iulia
Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F 09.11.Baile Felix Jun.I, U23 Loc.1
CS UNIREA Alba Iulia
Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F 09.11.Baile Felix Seniori Loc.1





Vîlcu Nicu Antrenor: Frătila Ioan
Haltere Finala CN, Haltere U12, U13, 10-14.06. Botoșani U13-67kg 3 locuri 2
Năstase Ionuț Antrenor: Fratila Ioan Haltere CN Haltere+Cupa Romaniei Jun.I 19-22.03. Bascov Jun.I -56kg
Cupa Rom. Jun.I
3Locuri 3
Loc.3
Rodean Ana
Antrenor: Avram Gabriel
Atletism CN Seniori, 20Km, Mars 31.07. Pitești Seniori 20km Mars Loc.1 indiv. Loc.1 echipe


CN -Finala, Cros 18.10. Felix 8 km Loc.2 echipe Loc.5 indiv.


CN -Finala, 10km, Mars 02.11. Bucuresti 10 km Mars Loc.1 indiv. Loc.1 echipe
Acatrinei Mihaela Antrenor: Avram Gabriel
Atletism Finala CN Mars ,Iarna 25.03. Botoșani Seniori 20km Mars
Loc.2 indiv.


CN Seniori, 2oKm, Mars 31.07. Pitesti Seniori 20km Mars Loc.2 indiv. Loc.1 echipe


CN -Finala, Cros 18.10. Felix 8 km Loc.2 echipe Loc.8 indiv.


CN -Finala, 10 km, Mars 02.11. Bucuresti 10 km Mars Loc.2 indiv. Loc.1 echipe
Jid Georgiana Antrenor: Avram Gabriel

Atletism

CN Mars,Iarna 25.03.Botosani

Tineret 20km Mars

Loc.3 indiv.


CN Seniori, 2oKm, Mars 31.07. Pitesti Seniori 20km Mars Seniori Jun.1 Tineret


Loc.1 echipe Loc.3 Loc.5


CN -Finala, Cros 18.10. Felix 8 km Sen. Tineret Loc.1 echipe


CN -Finala, 10km, Mars 02.11. Bucuresti 10 km Mars Seniori Tineret
Loc.1 echipe Loc.6
Pavel Natalia Antrenor: Bucerzan Mariana Atletism CN Copii 1, 2km, Mars Copii 1 2Km Mars Loc.4
Moldovan Daniel Antrenor: Paștiu Nicolae Box CN Box, Seniori 14-18.10.Tg. Mures Seniori 91kg Loc.3
Dărămuș Andrei Vasile Antrenor: Paștiu Nicolae Box CN Box, Seniori 14-18.10. Tg. Mures Seniori 81kg Loc.2

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

10 decembrie 2019

About Author

Redactiealba


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...