Actualitate, Social

Foto: A 6-a ediţie a concursului de orientare sportivă organizat de IPJ Alba

tdscn0077Azi, 11 octombrie 2013, începând cu ora 10,00, în zona Schit din municipiul Alba Iulia, pe platoul din apropierea pădurii, s-a desfăşurat Concursul de Orientare Sportivă organizat de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba prin poliţia de proximitate, împreună cu Consiliul Judeţean Alba şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba.

Acest concurs a devenit o tradiţie pentru organizatori, în acest an fiind organizată ce-a de-a 6-a ediţie, care s-a bucurat de participarea a peste 80 de elevi din şcoli gimnaziale şi licee din judeţul Alba.

Concursul s-a desfăşurat pe două categorii, respectiv şcoli generale şi licee, participanţii formând  câte 9 echipe pentru fiecare categorie alcătuite din 2 băieţi şi 2 fete care au alergat împreună în pădurea Schit, folosindu-se de o hartă de orientare la scara 1/75.000, pe trasee cuprinse între 2 şi 4 km care au fost prevăzute cu 8 până la 12 posturi de control.

Au câştigat echipele care au reuşit să atingă toate posturile de control în timpul cel mai scurt.

Instruirea sportivilor şi coordonarea starturilor şi sosirilor al fost asigurată de domnul Gheorghe Medea din cadrul Consiliului Judeţean Alba, antrenor de orientare sportivă şi de domnul Marian Constantin, manager al S.C. Obiectiv Sport, S.R.L., fost sportiv de performanţă.

Cupele şi diplomele au fost oferite câştigătorilor de preşedintele Consiliului Judeţean Alba, domnul Ion Dumitrel, de comisar şef de poliţie Rus Mihai, adjunct al şefului Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba şi de domnul comisar şef Crişan Mircea Şeful Poliţiei Municipiului Alba Iulia.

Campionii au primit diplome, medalii şi cupe care au fost asigurate de sponsori, respectiv Asociaţia Internaţională a Poliţiştilor – Regiunea I Alba, Asociaţia Sportivă Dinamo Alba, Corpul Naţional al Poliţiştilor şi Asociaţia Apulum Pol Alba.

Clasamentul final al concursului a fost următorul:

Categoria masculin şcoli generale:

Locul I :  Buzan Darius

Stan Gheorghe – Şcoala Generală Ion Agârbiceanu Alba Iulia

Locul II : Brânzaniuc Bogdan

Mihălţan Mihai – Colegiul Apulum Alba Iulia

Locul III : Bobar Andrei

Hădărugă Silviu –  Şcoala Generală Baia de Arieş

Categoria feminin şcoli generale:

Locul I : Iouraş Alina

Comşa Ana Maria – Şcoala Generală Benic

Locul II : Cărăbeţ Claudia

Vinţan Georgiana –  Colegiul Corneliu Medrea Zlatna

Locul III : Panţa Roxana

Varadea Andreea – Şcoala Ion Agârbiceanu Alba Iulia

Categoria masculin licee:

Locul I : Olea Andrei

Popa Flaviu – Liceul Sportiv Alba Iulia

Locul II : Galdea Daniel

Câmpan Alexandru – Colegiul Mihai Viteazul Alba Iulia

Locul III : Oană Mihai

Mădăraş Dragoş  – Grup şcolar C. Medrea Zlatna

Categoria feminin licee:

Locul I : Rognean Xelina

Brânzea Georgiana – Colegiul Mihai Viteazul Alba Iulia

Locul II : Molnar Carmen Bianca

Acatrinei Mihaela – Liceul Sportiv Alba Iulia

Locul III : Marincaş Cristina

Bumb Sorina  – Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia

Pe unităţi de învăţământ: 

Categoria şcoli generale:

Locul I : Şcoala Generală Ion Agârbiceanu Alba Iulia

Locul II : Colegiul Corneliu Medrea Zlatna

Locul III : Şcoala Generală cu clasele I-VIII Benic

Categoria licee:

Locul I : Colegiul Militar Mihai Viteazul Alba Iulia

Locul II : Liceul Sportiv Alba Iulia

Locul III : Colegiul Apulum Alba Iulia

Distribuie Acum

Comentarii

Comentarii

11 octombrie 2013

About Author

Ziarul Apulum


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Scrie-ne pe Messenger
Loading...