Program Alba Fest 2014: Competiţii, spectacole şi multă distracţie în Alba Iulia

Program Alba Fest 2014: Competiţii, spectacole şi multă distracţie în Alba Iulia

Primăria Alba Iulia a făcut public programul evenimentelor dedicate Zilelor Oraşului. Alba Fest 2014 oferă albaiulienilor competiţii, spectacole, dar şi muzică pentru toate vârstele. Capul de afiş al evenimentului îl vor ţine concertele susţinute de Moga & Friends.

Programul celor trei zile de sărbătoare este structurat astfel încât, toţi albaiulienii să se distreze şi să se simtă bine de ziua lor. Anul acesta, la Alba Iulia vor fi prezente cele mai importante nume din industria muzicală autohtonă, într-un spectacol creat de Marius Moga, în care compozitorul va arăta României cum a transformat muzica românească în ultimii ani. Show-ul va fi prezentat de Cătălin Măruţă.

Program Alba Fest 2014:

VINERI, 30 MAI 2014

10:00   CUPA „ZILELE MUNICIPIULUI ALBA IULIA” LA FOTBAL

Turneu de fotbal – Baza sportivă Ampoi II

14:30   PREMIERE CUPA „ZILELE MUNICIPIULUI ALBA IULIA” LA FOTBAL

Turneu de fotbal – Baza sportivă Ampoi II

18:00   SPECTACOL GARDA ROMANĂ – TÂRG DE SCLAVI

Reenactment antic – Garda Romană și Lupii Apoulonului / Poarta a IV-a a Cetății Alba Carolina

18:30   CEREMONIALUL SCHIMBULUI DE GARDĂ CU SALVE DE TUN

Garda Cetății Alba Carolina / Poarta a III-a – Piața Cetății

19.00   MAREA GĂLĂGIE

Competiție de percuție între liceele din Alba Iulia / Piața Cetății

19:30   GRAND OPENING PARTY

Concerte: Loredana Groza, Cătălin Josan, What’s Up, R.O.A., Șuie Paparude, DJ Gojira & Planet H, prezină Cabral și VJ Oana / Scena Piaţa Cetăţii

21:00   FESTIVALUL LUMINII

Cercetașii României / Poarta I – Poarta a II-a – Obelisc

00:00   AFTER PARTY

Club Stage

 

SÂMBĂTĂ, 31 MAI 2014

09:30   PARADA ABSOLVENŢILOR UNIVERSITĂŢII „1 DECEMBRIE 1918” ALBA IULIA

Traseu: Casa de Cultură a Studenţilor – Piaţa Cetăţii

10:00   CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOŢIEI 2014 A UNIVERSITĂŢII „1 DECEMBRIE 1918” ALBA IULIA

Scena Piaţa Cetăţii

12:00   CEREMONIALUL SCHIMBULUI DE GARDĂ

Garda Cetății Alba Carolina / Poarta a IV-a – Poarta a III-a

16:00   TIR AIRSOFT

Atelier de Airsoft / Latura de Est a Cetății, lângă Poarta a III-a

16:00   CUPA ALBA CAROLINA

Concurs internațional de machete statice / Galeria Poarta a III-a

17:00   ATACUL INSURGENȚILOR ASUPRA CETĂȚII

Spectacol reenactment / Poarta a III-a – Poarta a IV-a, Latura de Vest a Cetății

19:00   MOGA & FRIENDS

Concerte: Smiley, Andra, Adda, Shift, Ștefan Bănică Jr., CRBL, Liviu Teodorescu, Amna, Paula Seling, Alex Velea, Ruby, prezintă Cătălin Măruță și Marius Moga/ Scena Piața Cetății

22:30   I SEE FIRE

Spectacol artificii / Poarta a III-a a Cetății, Pietonala Mihai Viteazul

22:45   MOGA & FRIENDS

Concerte: Smiley, Andra, Adda, Shift, Ștefan Bănică Jr., CRBL, Liviu Teodorescu, Amna, Paula Seling, Alex Velea, Ruby, prezintă Cătălin Măruță și Marius Moga/ Scena Piața Cetății

00:00   AFTER PARTY

Club Stage

 

DUMINICĂ, 1 IUNIE 2014

10:00   URBIS GRATES

Decernare diplome de excelenţă / Sala Unirii

10:00   CUPA ALBA CAROLINA

Concurs internațional de machete statice / Galeria Poarta a III-a

10:30   FESTIVAL DE JOACĂ ÎN CETATEA COPIILOR

Jocuri și jucării pentru copii / Platou Palatul Copiilor, Cetatea Alba Carolina

11:00   GALA OLIMPICILOR

Premiere elevi olimpici /  Sala Unirii

12:00   CEREMONIALUL SCHIMBULUI DE GARDĂ

Garda Cetății Alba Carolina / Poarta a IV-a – Poarta a III-a

17:00   ARMONIA FOLCLORULUI

Spectacol muzică populară (Ansamblul „60 Plus”, Leontina Fărcaş şi „Muguri de Tezaur”, Ansamblul „Augustin Bena”, Mirela Mănescu, Mircea Târziu, Ilie Medrea, Mariana Anghel, Marinela Baba, Ionuț Fulea, Sava Negrean-Brudașcu, prezintă Marinela Baba) / Scena Piața Cetății

20:00   IERI ȘI AZI

Concerte: Marina Florea, Daniel Iordăchioaie, Ileana Șipoteanu, Adrian Daminescu, prezintă Octavian Ursulescu / Scena Piața Cetății

22:00   CEREMONIALUL SCHIMBULUI DE GARDĂ CU TORȚE

Garda Cetății Alba Carolina / Poarta a IV-a – Poarta a III-a

 

Comentarii

Comentarii

Fara Comentarii

Lasa un raspuns