Campionatul Munților Apuseni 6 iulie – 31 august 2013

Campionatul Munților Apuseni 6 iulie – 31 august 2013

banner AJFCampionatul Munților Apuseni – fotbal pe teren redus pentru zona rurală – competiția organizată de AJF Alba în parteneriat cu Consiliul Județean Alba, proiect de dezvoltare a fotbalului de bază medaliat cu argint de UEFA, se pregătește pentru ediția a IV-a (perioada 6 iulie-31 august 2013).

Vineri – 21 iunie 2013, la Bistra a avut loc ședința de lucru cu reprezentanții primăriilor din zona rurală a Munților Apuseni, pentru discutarea aspectelor legate de participarea la ediția a IV-a (înscriere, regulament, tragere la sorți, programarea etapelor, etc) în Campionatul Munților Apuseni (sezonul 2013), ce se va derula în perioada 6 iulie-31 august 2013. De la început, trebuie remarcată prezența foarte bună la ședință și preocuparea de a avea un campionat de tradiție în Munții Apuseni, care să onoreze distincția primită din partea UEFA!

Au fost prezenți la ședința respectivă, din partea organizatorilor, domnii: Ion Dumitrel – Președinte CJ Alba, Sorin Bumb – administrator public CJ Alba, Alexandru Pereș – Senator (invitat, prezent și la finalele primei ediții desfășurate la Horea), Sorin Corpodean – Președinte AJF Alba și Cristian Petropulos – membru în Comisia de coordonare a competiției amintite.

După discuțiile avute, cu privire la istoricul competiției, dar mai ales cu privire la ediția ce urmează să înceapă, s-a procedat la tragerea la sorți, cele 36 echipe înscrise (18 echipe de copii, respectiv 18 de seniori), fiind repartizate în cele 4 serii, după cum urmează:

GRUPA A: Horea, Ciuruleasa, Albac, Vidra și Poiana Vadului;

GRUPA B: Sălciua, Roșia Montană, Sohodol, Vadu Moților și Mogoș;

GRUPA C: Almașu Mare, Lupșa, Arieșeni și Avram Iancu;

GRUPA D: Ocoliș, Bucium, Bistra și Poșaga.

Prima etapă programată, ce se va disputa în 6-7 iulie, va cuprinde următoarele jocuri:

sâmbătă, 6 iulie – GRUPA D (teren sintetic Bistra): Ocoliș – Poșaga (ora 17.00 – joc copii, ora 18.00 – joc seniori), Bucium – Bistra (ora 19.00 – joc copii, ora 20.00 – joc seniori);

duminică, 7 iulie – GRUPA C (teren sintetic Bistra): Lupșa – Arieșeni (ora 9.00 – joc copii, ora 10.00 – joc seniori), Almașu Mare – Avram Iancu (ora 11.00 – joc copii, ora 12.00 – joc seniori);

duminică, 7 iulie – GRUPA A (teren sintetic Cărpeniș): Ciuruleasa – Poiana Vadului (ora 9.00 – joc copii, ora 10.00 – joc seniori), Albac – Vidra (ora 11.00 – joc copii, ora 12.00 – joc seniori), echipa din Horea stă;

duminică, 7 iulie – GRUPA B (teren sintetic Cărpeniș): Roșia Montană – Mogoș (ora 18.00 – joc copii, ora 19.00 – joc seniori), Sohodol – Vadu Moților (ora 20.00 – joc copii, ora 21.00 – joc seniori), echipa din Sălciua stă.

Comentarii

Comentarii

Fara Comentarii

Lasa un raspuns