AFC Unirea 1924 Alba Iulia, amical de zile mari la Şcoala Ion...

AFC Unirea 1924 Alba Iulia, amical de zile mari la Şcoala Ion Agârbiceanu

AFC Unirea 1924, echipa de Liga a 5-a pregătită de Mihai Dăscălescu, a jucat în weekend cu o echipă a Şcolii Gimnaziale „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia (fosta Şcoală Generală nr. 6 din Alba Iulia). Întâlnirea a fost una amicală, încheiată cu scorul de 8-8 (3-3 la pauză), uniriştii neîntrebuinţându-se foarte tare…

Lovitura de începere a fost dată de directorul şcolii, profesorul Nicolae Andron.

De notat că fiul fostului unirist Mihai Dăscălescu a evoluat o repriză pentru Unirea, o repriză pentru echipa Şcolii. Chiar dacă nu a marcat nici un gol, fotbalista Andreea Olariu s-a numărat printre cei mai buni din echipa Şcolii.

Echipa Şcolii „Ion Agârbiceanu”: Alexandru Sfabu, Alex Mihălţan, Daniel Popa, Paul Creţa, Petre Stan,  Darius Bruzan, George Macavei, Alin Bogdan, Bogdan Rus, Szabo Erik, Andreea Olariu, Mihai Dăscălescu jr. Antrenori: Vasile Costin şi Cornel Breaz.

Unirea 1924: Rareş Baba, Adrian Matei, Paul Joldeş, Daniel Lasconi, Andrei Ianc, Daniel Schiau, Sebastian Culda, Alexandru Ioani, Alexandru Popa, Mihai Dăscălescu jr. Antrenor: Mihai Dăscălescu.

Meciul de la Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” face parte dintr-un proiect al AFC Unirea 1924 de a promova fotbalul în special, şi sportul în general, printre copiii şcolilor din Cetatea Unirii.